Jak kawa wpływa na samopoczucie? Pytamy dietetyka!

Ograniczony dostęp lub brak słońca? Za oknem szara, deszczowa pogoda?

To czynniki, które mogą wpływać na nasz nastrój w większym lub mniejszym stopniu. W okresie jesienno-zimowym, w związku z tym, że za oknem dłużej jest ciemno niż jasno, mamy tendencję do ogólnego pogorszenia samopoczucia. Najchętniej położylibyśmy się wtedy do łóżka, pod kocyk i popijali ciągle ciepłą herbatkę. Z drugiej strony można też uprzyjemnić sobie wolne chwile dobrą kawą. Chcecie wiedzieć jaką konkretnie? O tym na pewno więcej powiedzieliby Wam bariści w HAYB Speciality Coffee – a tymczasem ja powiem Wam więcej o jej wpływie na samopoczucie i humor.

Otóż badania dowodzą istotnej korelacji między spożywaniem kawy a lepszym ogólnym samopoczuciem. Przykładem jest jedno z badań, które obejmowało 14 413 absolwentów uniwersytetów z Hiszpanii, których obserwowano przez okres około 10 lat. Te osoby, które piły co najmniej 4 filiżanki kawy dziennie, charakteryzowały się mniejszym ryzykiem wystąpienia depresji w porównaniu do osób, spożywających tylko 1 filiżankę kawy dziennie (1). Można także stwierdzić, że dieta przeciwzapalna, jaką jest śródziemnomorski model żywienia (była ona powiązana wraz z piciem kawy w tym badaniu) oraz kawa, która również zawiera przeciwutleniacze, mogą pozytywnie wpływać na nasz nastrój i zdrowie psychiczne. Warto dodać, że dieta Śródziemnomorska uchodzi obecnie w rankingu Best Diets Overall za najlepszą pod względem redukcji masy ciała i poprawy stanu zdrowotnego.

Uczenie się nowych rzeczy wpływa dobrze na rozwój mózgu oraz ogólny stan zdrowia. Warto wspomnieć o tym, szczególnie, że pewnie jeszcze nie każdy zna alternatywne metody parzenia kawy. Dla tych osób nowa umiejętność może znacząco wpłynąć na ich samopoczucie poprzez naukę oraz nowe doznania smakowe, które oferują kawy speciality parzone tymi metodami. Sądzę, że sam doznany smak jest też w stanie pobudzić nasz układ hormonalny i wyprodukować tyle serotoniny (hormon szczęścia) oraz dopaminy (hormon gotowości do działania), które dadzą nam ogrom szczęścia i chęci do działania, w obecne dni i na te, które są jeszcze przed nami.

Ogólnie rzecz biorąc, spożycie kawy w umiarkowanych ilościach (tj. maks. 3-5 filiżanek dziennie) będzie pozytywnie wpływać na nasze zdrowie psychiczne. Nie można jednak przesadzić z jej ilością, bo może to nieść za sobą zupełnie odwrotne skutki, czyli niepokój, lęk i nerwowość (2). Kieruj się tutaj zasadą, że nie sama substancja, lecz jej dawka czyni ją trucizną!

 

Przypisy:

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6163886/
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6471209/

 

Promocja!

Kawy pod espresso

Blue Espresso Blend

cena:
29.00262.50
Promocja!

Kawy pod espresso

Yellow Espresso Blend

cena:
28.00250.00
Promocja!
Promocja!

Kawy pod espresso

Black Espresso Blend

cena:
24.00212.50

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *