Free delivery from 99PLN!

Up

CZYSZCZENIE KAWOWYCH SPRZĘTÓW

Kawowy know-how
czyszczenie kawowych sprzetów


Witam w naszej HAYBowej przestrzeni blogowej wszystkich entuzjastów espresso, kaw mlecznych oraz ogólnie, zabawy w domowych baristów. Dzisiaj porozmawiamy sobie o rzeczach, które łączą nas mniej lub bardziej, a które powinny obchodzić każdą i każdego z nas. W końcu, na jakość otrzymanego naparu wpływ mają nie tylko ziarna, sposób przygotowania czy jakość samego sprzętu, ale także rzecz często pomijana, tj. utrzymanie tego sprzętu w należytym porządku. Będzie więc o czyszczeniu kawowych sprzętów - młynków, ekspresów automatycznych oraz ekspresów kolbowych.

DLACZEGO WARTO CZYŚCIĆ KAWOWY SPRZĘT?

Ekspresy i młynki łączy to, że podczas przygotowania kawy, mniejsza lub większa jej ilość odkłada się w częściach eksploatacyjnych. A zatem, w momencie zupełnego zignorowania czyszczenia i dbania o sprzęt, smak naszego naparu zaczyna tracić na jakości. W takiej sytuacji, to jakiej kawy użyjemy, a nawet cena samego ziarna, przestanie mieć istotne znaczenie, a picie naszej ulubionej kawy przestaje być równie przyjemne. Porównanie naparu z ekspresu czyszczonego regularnie, oraz z takiego, o który nie dbano, daje jednoznaczny werdykt, na korzyść tego pierwszego.

JAK CZĘSTO CZYŚCIĆ EKSPRES?

czyszczenie

Na dobrą sprawę, wszystko zależy od częstotliwość użytkowania naszej maszyny do produkcji „czarnej ambrozji bogów”. Większość producentów maszyn zaleca cykliczne czyszczenie co około 200 przeprowadzonych procesów parzenia, co w przeliczeniu na domowe warunki daje nam okres około 3 tygodni. Dodatkowo warto wziąć pod uwagę czy korzystamy z przeznaczonych do tego filtrów uzdatniających wodę oraz zbijających z niej nadwyżkę twardości.  Twierdząca odpowiedź, to zielone światło aby ten cykl wydłużyć oraz zapowiedź potencjalnej dłuższej żywotności sprzętu. W sytuacji gdy nie używamy filtrów, a chcemy mieć lepszą kontrolę nad jakością wody, warto pamiętać o korzystaniu z dzbanków filtrujących lub też ewentualnie używać wody butelkowanej.

CZYSZCZENIE EKSPRESU AUTOMATYCZNEGO

Jeśli chodzi o sam proces czyszczenia, każda maszyna ma swój przypisany program, co bardzo ułatwia nam sprawę. Jedyną rzeczą, o której należy pamiętać, to środek czyszczący, odpowiadający za dbanie o wnętrzności naszego podręcznego pogotowia kawowego. W końcu ekspres nie składa się jedynie z pojemnika na ziarno, zbiornika na wodę, tacki ociekowej oraz pojemnika na zużytą kawę. To także kluczowy w procesie parzenia, moduł zaparzacza. Odpowiada on za ubicie zmielonej kawy oraz przeciskania wody przez zmielone drobinki. Warto wyrobić w sobie nawyk czyszczenia tej części co najmniej raz w tygodniu. Na uwadze należy mieć tu to, że moduł nie jest w stanie samoczynnie wyczyścić się w pełni, a drobinki, które w nim pozostaną mogą spleśnieć. Jak możemy sobie łatwo wyobrazić, nie będzie to ani zbyt higieniczne, ani zachęcające do ciągłego popijania naszej czarno-mlecznej przyjemności. Smak też raczej też w tym przypadku nie zyska.

CZYSZCZENIE EKSPRESU KOLBOWEGO

O ekspres automatyczny umiemy już zadbać, teraz skupmy się na maszynie kolbowej. Zasada czyszczenia tego typu urządzenia jest podobna do automatu. Na początek musimy zrobić to co zaleca nam producent - każdy model zbudowany jest trochę inaczej i posiada inny system lub też program służący samooczyszczeniu.

Wspólnym mianownikiem z ekspresem automatycznym będzie tu natomiast omawiana powyżej woda. Zbyt twarda woda prosto z kranu, to jedna z najczęstszych przyczyn psucia się maszyn tego typu. Nie zawsze dzbanek do filtracji wystarczy, aby woda była wystarczająco miękka. Jeśli mamy pewność, że korzystamy z wody o odpowiednich parametrach, proces czyszczenia powinniśmy wykonać średnio raz w miesiącu, używając do tego dedykowanych środków czyszczących. Pamiętajmy, że poza cyklicznym pełnym czyszczeniem, musimy codziennie dbać o komponenty, które mają ciągły kontakt z kawą lub mlekiem, czyli spieniacz, kolba i prysznic (grupa). Spieniacz czyścimy każdorazowo po użyciu poprzez spuszczenie pary oraz dokładne wytarcie dyszy wilgotną szmatką. Kolbę należy myć każdego dnia wyjmując „basket” czyli koszyk na zmieloną kawę i dokładnie czyszcząc cały element gąbką oraz mydłem lub dedykowanym środkiem. Grupę czyścimy najpierw przepuszczając niewielką ilość wody, a następnie szczotkując uszczelki z pozostałych drobinek kawy.

CZYSZCZENIE MŁYNKA

Na sam koniec pozostał nam temat urządzeń, które przerabiają nam całe ziarna, na niezbędne do całego procesu parzenia, kawowe drobinki. Mowa oczywiście o młynkach. W tym przypadku sprawa czyszczenia jest dużo prostsza. Oczywiście, jeśli używamy odpowiedniego ziarna. Głównie chodzi o to, że kawa wysokiej jakości nie zostawia po sobie olejków eterycznych, które wydzielają się w ziarnie „spalonym”, oraz mającym swój najlepszy czas dawno za sobą. W przypadku skorzystania z takich ziaren (tyczy się to również, kaw aromatyzowanych, oraz poddanych tzw. wypalaniu w cukrze) musimy rozkręcić młynek i dokładne wyczyścić go demineralizowaną wodą oraz szczoteczką, a w przypadku żaren ceramicznych, nawet taka dbałość może nie wystarczyć do pozbycia się pozostałych aromatów. I znów, korzystając z ziaren wysokiej jakości, nie powinniśmy mieć z sytuacją obcych aromatów do czynienia. W takim przypadku młynek wystarczy przedmuchać sprężonym powietrzem i odkurzyć. Zmieniając rodzaj ziaren natomiast, należy przemielić parę ziarenek i młynek będzie gotowy do użytku.

JAKI PREPARAT DO CZYSZCZENIA EKSPRESU WYBRAĆ?

środek do czyszczenia

Na rynku istnieje wiele rozwiązań, ale my zdecydowaliśmy się na wprowadzenie do naszej oferty jednej, konkretnej pozycji. Zefir, bo o nim mowa, to polski, ekologiczny proszek do czyszczenia ekspresów ciśnieniowych, zarówno automatycznych, jak i kolbowych.

Czystość oraz natura – to one były inspiracją do stworzenia proszku, który wyczyści Twój sprzęt, jednocześnie dbając o nasze środowisko. Zefir zawiera naturalnie występujące minerały, które rozkładając się w wodzie, są całkowicie bezpieczne dla środowiska. W naturalny sposób rozpuszcza osady organiczne oraz wapniowe, nie powodując przy tym uszkodzeń metali oraz tworzyw sztucznych. To skuteczny i bezpieczny produkt polskiego pochodzenia, który stanowi jedyną alternatywę dla chemii zagranicznych koncernów.

I na tym zakończymy, mam nadzieję, że rady okażą się przydatne oraz wpłyną pozytywnie na jakość Waszego naparu. Pamiętajcie, że nie tylko możecie nabyć u nas środek do czyszczenia, ale chętnie służymy też radą w razie jakichkolwiek problemów z samym czyszczeniem.

Do zobaczenia w następnym artykule!

Wasz ukochany DJ Dave