Darmowa dostawa już od 50 zł !

Up

Czy kawa odwadnia? Pytamy dietetyka!

Co na to dietetyk?

Czy kawa odwadnia? Warto jest zadać sobie to pytanie. Jednak na początku bardzo ważne jest wytłumaczenie kiedy tak naprawdę dopada nas odwodnienie. Kierowanie się samym pragnieniem nie jest do końca dobre. Oznacza to, że już wtedy jesteśmy w stanie odwodnienia. Najlepszym i możliwym sposobem kontroli naszego nawodnienia jest barwa moczu (prosta rzecz prawda?). Pamiętajcie, że już ubytek o 1-3% masy naszego ciała wskazuje na kliniczne odwodnienie!

Czy to wina kawy? A może kofeiny?

Otóż badania wykazują, że kofeina jest w stanie wzmagać diurezę (czyli wydalanie moczu). Tak, to nie kawa lecz kofeina w niej zawarta ma właściwości diuretyczne. Jednak jak też możecie się domyślić to zależne jest od dawki kofeiny jaka zostanie spożyta. Jeśli mamy zatem wywołany chwilowy wzrost wydalania moczu to nie oznacza, że będziemy zaraz odwodnieni. Jest to także kwestia osobnicza, dlatego w tym miejscu chciałbym również zaznaczyć fakt, że jeśli mamy osoby, które posiadają większą tolerancję na działanie kofeiny to efekt diuretyczny będzie mniejszy. Jestem przekonany, że ten tekst czytają głównie kawosze - to jest bardzo dobra informacja, ponieważ wasza tolerancja prawdopodobnie jest wysoka!

Najważniejszy jest jednak nawyk picia wody, który powinien być zaszczepiony u każdego z nas. Gdy nawet spożyjemy za dużo kofeiny to odpowiednia ilość wypitej wody w ciągu dnia zrekompensuje nam chwilowe działanie moczopędne.

Czy kawa odwadnia? Wręcz przeciwnie!

Bardzo ciekawe badanie sporządzone przez Profesora Rona Maughana i współpracowników wykazało, że kawa nawet ma właściwości nawadniające. Wydaje się to logiczne, bo w kawie mamy przecież praktycznie samą wodę. Obok kawy sprawdzane było 12 innych napojów na podstawie indeksu nawodnienia napojów (BHI). Okazuje się, że zawarte w napojach składniki mineralne jak sód, potas, wapń i magnez wpływają na to, że dany napój będzie w stanie nas bardziej nawodnić. Także jeśli zachowamy umiarkowane ilości picia kawy to nie odwodnimy się, a nawet będziemy mogli wliczyć spożytą jej ilość w bilans dzienny, czyli do przysłowiowych ,,ośmiu szklanek wody dziennie” Jaka jest więc najlepsza, krótka odpowiedź na pytanie, czy kawa odwadnia?

Ponadwiekowe słowa kiedyś wypowiedział sam Paracelsus, że ,,nie substancja lecz dawka czyni daną substancję trucizną”.

Najważniejsze jest jednak to, że to mit. Kawa nie odwadnia, a nawet wykazuje potencjał nawadniający. Mówiąc o samym spożyciu kofeiny i jej chwilowym efekcie diuretycznym to jest to wiadomość ciekawa, ale mało istotna jeśli w ciągu dnia dbamy o uzupełnianie płynów z wody, soków, napojów, czy też żywności (warzywa, owoce). Więc jeśli nawet przesadzimy to zadbajmy o nawodnienie z innych napojów i wszystko się wyrówna.

Koszyk 0

Zamknij

Do darmowej wysyłki brakuje Ci: 50.00PLN