Free delivery from 50PLN!

Up

Czy kawowa produktywność to mit? Pytamy dietetyka!

Co na to dietetyk?

Za jeden z obowiązków zawodowych uznajesz wypicie porannej kawy, a nauki nawet nie zaczynasz, jeśli na Twoim biurku nie stoi pełen naparu kubek z motywacyjnym napisem? My również - jak nikt inny wiemy, że kawa wspomaga naszą zdolność uczenia się i skupiania uwagi. Jednak na czym dokładnie polega kawowa produktywność? O to zapytaliśmy dietetyka Rafała Cąkałę!

,,Tak, kawa jest super.”

Słowa te wypowiedział jeden z profesorów, kardiologów Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego podczas Międzynarodowego Kongresu Polskiego Towarzystwa Medycyny Stylu Życia, w którym miałem przyjemność uczestniczyć.

Zalety picia kawy obejmują nie tylko poprawę funkcji kognitywnych, wspomagając naszą produktywność, ale również z korzyścią wpływają na pracę naszej wątroby, a także regulują ciśnienie tętnicze. Paradoksalnie dalej się uważa, że nie wolno pić kawy, bo grozi to nadciśnieniem tętniczym. Wcale tak nie jest. My głównie chcemy skupić się nad wpływem poprawy pracy mózgu, bo jak wiemy matury tuż tuż. Każda pomoc jest na wagę złota.

Kawa jest jednym z najczęściej spożywanych napojów na świecie. Kluczowe substancje czynne to kofeina, kwasy chlorogenowe i diterpeny, cafestol i kahweol. Kawa przechodzi chemiczną metamorfozę z nieprażonej formy. Ważny jest rodzaj ziarna (Arabika czy Robusta), stopień palenia, grubość mielenia kawy i sposób parzenia będą miały wpływ na skład biochemiczny finalnego produktu. Świadomość, że na jakość kawy wpływ ma wiele czynników, już w nas zagościła.

Za zdrowotne działanie kawy mogą stać wcześniej wspomniane substancje aktywne takie jak m.in. kofeina, kwas chlorogenowy. Jednak kluczowe działanie na nasz układ nerwowy wykazuje głównie kofeina.

Efektów działania kawy spodziewać się możemy już po około 30 minutach. Tyle potrzebuje nasz organizm, aby w pełni wykorzystać potencjał substancji z kawy.

Oczywiście znajdą się wyjątki od reguły, więc trzeba traktować ten aspekt indywidualnie.

Teraz użyję trochę biochemicznego słownictwa:

Za metabolizm kofeiny w naszej wątrobie odpowiedzialny jest cytochrom P450 1A2 (CYP1A2). W wyniku jego działania kofeina rozpada się do trzech metabolitów: paraksantyny (84%), teobrominy (12%) i teofiliny (4%). Kofeina poprzez blokadę w obrębie naszego mózgu czegoś co nazywa się adenozyną może zwiększać poziom naszych neurotransmiterów takich jak dopamina, noradrenalina, glutaminian. Dopamina odpowiada za motywację, procesy poznawcze (pamięć, myślenie, uwagę). Przede wszystkim jej rola stanowi o tym w jakim stopniu będziemy się w stanie czegoś nauczyć. Jak wiemy często podczas brania się za naukę znikąd następuje brak motywacji.

Ze swojej strony chciałbym życzyć ogromnej motywacji do nauki i pracy dla wszystkich (oraz dużo pomocnej kawy). A tym, którzy jeszcze nie rozpoczęli swojej przygody z kawą, życzę zaczęcia od kaw speciality i próbowania różnych metod parzenia. Wysokiej jakości kawa nie tyle smakuje co też sprawia, że kawowa produktywność to nie jest mit! Dbajcie o swoje funkcje kognitywne 🧠

Więcej tekstów Rafała znajdziecie na jego Facebooku Rafał Cąkała Nutrition & Lifestyle